Medya   | Üye Girişi   | Destek Hattı 0850 304 00 33   |   |   |

Diğer Makaleler

Hayat Kurtaran Seyahat Tavsiyeleri

Hayat Kurtaran Seyahat Tavsiyeleri

1-Plansızlık Bazen En İyi Plandır

Her detayı düşünerek hareket etmek güven verir ama pek de eğlenceli sayılmaz. Döndüğünüzde hatırlayacağınız güzel bir seyahat istiyorsanız plan yapmayın. Yüzeysel şeyleri düşünmeniz yeterli olacaktır. Neler yapacağınıza gittiğiniz yerde karar verirsiniz.

2-Kendinizi Özgür Bırakın

Size sunulan kalıplaşmış, rutin turlar yerine kendi seyahatinizi kendiniz planlayın. Bir düzene bağlı kalmadan, dilediğiniz şekilde seyahatinizi yönlendirin. Bu ilk duyduğunuzda kulağa korkutucu gelebilir, ama inanın bu sandığınız kadar zor değil. Yorucu ve sıkıcı bir tur yerine, deneyim odaklı eğlenceli bir tatil sizi bekliyor.

3- Tek Başınıza Yolculuk Yapmaktan Korkmayın

Boşuna dememiş atalarımız; ‘’ Bir insanı ya ayrılıkta tanırsın, ya yolculukta.’’ Sizden devamlı ona ayak uydurmanızı bekleyen, benim istediklerimi yapalım diye ısrar edip canınızı sıkan bir arkadaş yerine yan koltukta oturan tanımadığınız biri ile muhabbet etmek çok daha eğlenceli olabilir.

4-Valizinizde Olmasa Da Olur

-Sıvı banyo malzemeleri şampuan, saç kremi, duş jeli saymakla bitmeyen kozmetik ürünleri, havlu gibi gereksiz yükler konaklayacağınız otellerde var.

-Kadınların olmazsa olmazı saç maşalarına da ihtiyacınız yok. Evde bırakın doğallığın tadını yaşayın.

-Tatilinizde kitap okumak gibi bir niyetiniz varsa kalın kitaplar yerine e-kitap ya da tatilinizin uzunluğuna göre ince kitaplar tercih edin.

-Evet ayakkabıları çok severiz, fakat gereksiz bir şekilde valizinizde çok yer kaplayacaktır. Her kıyafete uygun ayakkabı götürmek zorunda değilsiniz. Gideceğiniz yerin mevsim şartlarına uygun rahat ettiğiniz bir çift ayakkabı alırsanız her şey hazır tamamdır.

5-Kalktıktan Sonra Etrafınızı Kontrol Edin 

Cep Telefonunuzu, cüzdanınızı, çantanızı, kimliğinizi ya da daha önemlisi Pasaportunuzu kaybetmek istemeyeceğinizden eminim. Yalnızca yolculukta değil her zaman kalktığınız yeri kontrol edin.

6-Gülümseyin

Elbette ki dikkati elden bırakmayın. Ama paranoyak olmanın da gereği yok. Her yerde gaspçılar var ama herkes çantanızı kapıp kaçmaya çalışmıyor. Yolculuk esnasında sohbet etmek isteyen insanlar da olacaktır. Size iyi niyetle gülümseyerek selam veren ya da yardımcı olmak isteyen herkes kötü değil.

7-Sinir Bozan Tiplerden Olmayın

Tatile çıkıyorsunuz ve neşeli olmanız gerek. Tatsız da olsa canınızı sıkan küçük çaplı sorunlar çıkabilir. Ufak şeylere takılıp bütün bunları kendinize sorun etmeyin. Ya da yanınıza almayı unuttuğunuz eşyalarınız muhakkak olacaktır. Pozitif olun, gittiğiniz yerde her şey var.

8- Çantanızı Çok Fazla Doldurmayın

Kaplumbağa misali evinizi sırtınızda tanışmanıza gerek yok. Eşyalarınızı en aza indirmeye çalışıp, seyahat boyu küçük şekilde bulundurun. Önemli eşyalarınızı ihtiyaç olduğunda ulaşabileceğiniz tek bir yerde bulundurun. En iyi çanta hafif çantadır.

9-İletişim Kurun

Gittiğiniz yerde dil farklıysa karşınızdaki insana bağırarak konuşmanız sizi daha kolay anlamasını sağlamayacaktır. Vücut dilinizi kullanın, bu dil her yerde geçerlidir aklınızdan çıkarmayın.

10-Kulaklığınızı Unutmayın

Dilini bilmediğiniz arka koltukta yüksek sesle konuşan iki genç, ağlayan bebek, siz henüz uyumaya çalışırken çoktan rüyaya geçmiş horlayan adam… Bu ve benzeri gibi olağan sinir bozucu durumlardan korunmak için şahane bir kurtarma aracı olacaktır.

11-Hafif Yiyecekleri Tercih Edin

Yolculuk öncesinde ya da mola esnasında sizi rahatsız edecek ağır, yağlı, baharatlı ya da tuzlu yiyeceklerden kaçının. Fazla sıvı tüketmeyin. Zira yolculuğunuzu kabusa çevirebilir.

12-Hırka Ya da Ceket Alın

Mevsim her ne olursa olsun molada üşümek istemiyorsanız, her ihtimale karşın yanınıza hırka ya da ceket alın. Mevsim yaz ise bunun yerine bir şal da tercih edebilirsiniz.

13-Gece Yolculuğu Tercih Edin

Güneşin yorucu ve yakıcı sıcağına maruz kalmak istemiyorsanız gece yolculuğu daha uygun olacaktır. Bunun yanı sıra duygusal anlamda da biraz hüzünlenmek, biraz duyguları tazelemek adına da doğru bir tercih olacaktır.

14-Gitmeden Önce Bilgi Edinin

Seyahat için gerekli her şeyi tamamladınız. Fakat gideceğiniz yer ilk kez gittiğiniz ya da kültürünü bilmediğiniz bir yerse ön araştırma yapın. Öncelikle yapmanız gereken hava durumunu öğrenmeniz, bulunduğunuz bölge ile değişiklik göstermesi mümkün. Ardından kültür, yemek, ulaşım gibi bilgiler size yardımcı olacaktır

2017 © Türkbilet Her Hakkı Saklıdır.